Program Comenius

Program COMENIUS 2008-2010

Volksproduktion, Volkshandwerke in Europa - gestern und heute

Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2008/2009 do realizacji projektu "Volksproduktion, Volkshandwerke in Europa - gestern und heute" - "Produkcja i rzemiosło ludowe w Europie dawniej i dziśâ€ť. Projekt realizowany jest w języku niemieckim we współpracy ze szkołami Słowacji, Węgier, Czech i Rumunii, przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu: "Uczenie się przez całe życie" COMENIUS - Partnerskie Projekty Szkół.

Głównym celem projektu jest:

- kształtowanie właściwej postawy wobec wartości kulturowych przeszłości,

- wzmacnianie świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego Europy,

- odkrywanie wspólnych historycznych i kulturowych korzeni, oraz podobieństw tradycyjnej kultury ludowej.

W ramach projektu uczniowie będą poznawać i porównywać rękodzieło ludowe regionów partnerskich, a zebrane informacje wydadzą w formie wspólnego albumu oraz DVD.

Nierozłączną część składową projektu stanowią:

Projekt koordynują:

mgr Barbara Juchniewicz, mgr Katarzyna Sus (2008-2009)
mgr Barbara Juchniewicz, mgr Lucyna Sandecka (2009-2010)

•    Rudnik nad Sanem - 20.10.2008 - Informacje
•    Wola Sękowa - 24.03.2009  - Informacje
•    Galeria "Barak" w Czarnej - 27.05.2009
•    Muzeum Regionalne w Rzeszowie oraz pracownia strojów ludowych „MISS” w Rzeszowie – 04.12.2009 - Informacje
•    Czarna – 22.06.2010 - Informacje

Zapraszamy do oglądnięcia multimedialnego pokazu slajdów

Spotkania projektowe:

* Sered (Słowacja) – 24.-28.11.2008 - Informacje
    * Iasi (Rumunia) – 30.03.-03.04.2009 - Informacje
    * Rzeszów (Polska) – 12.-16.10.2009 - Informacje
    * Kistelek (Węgry) – 07.-11.12.2009  - Informacje
    * Tisnov (Czechy) – 12.-16.04.2010   - Informacje

- W dniu 29.05.2009 odbyła się prezentacja realizowanego projektu na konferencji informacyjno-promocyjnej programu Comenius - "Uczenie się przez całe życie". W konferencji wzięły udział szkoły realizujące projekty Comenius. Przed konferencją zostały przekazane materiały do mającego ukazać się folderu informacyjnego.

- W dniach 17.-18.06.2009, zorganizowano wystawę, poświęconą realizacji projektu, połączoną z prezentacją prac uczniowskich wykonanych w trakcie warsztatów i spotkań projektowych w pierwszym roku realizacji projektu.

- Fotoreportaże z realizacji projektu wraz z wystawą prac wykonanych podczas warsztatów i spotkań projektowych, zostały zaprezentowane zwiedzającym w listopadzie 2009, przy okazji spotkań z rodzicami.

- W dniu 19.03.2010, z okazji Jubileuszu IX-Lecia ZSO Nr 1, efekty działań realizowanych w ramach projektu Comenius zostały zaprezentowane zaproszonym gościom, w tym przedstawicielom władz miasta, Kuratorium, Wydziału Edukacji, Rady Miasta, Rady Osiedla, Domu Kultury, zaprzyjaźnionych szkół oraz pedagogom, rodzicom i uczniom.

- W czasie realizacji projektu na tablicach informacyjnych Comeniusa zamieszczane były na bieżąco fotoreportaże z przebiegu warsztatów oraz spotkań projektowych, zaś w specjalnej gablocie wystawione zostały pamiątki otrzymane od szkół partnerskich.