Szkołę Podstawową nr 5 powołano do życia 1 lipca 1957r przy ul. Lwowskiej.

• Po kilkukrotnych przeprowadzkach ostatecznie siedzibą szkoły został budynek przy ul. Ofiar Katynia 1.
  • Na bazie Szkoły Podstawowej nr 5 utworzono w roku szkolnym 1994/95 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, w skład którego weszły: Szkoła Podstawowa nr 5 i IX Liceum Ogólnokształcące.
  • Po wprowadzeniu w życie reformy oświaty w roku 1999/2000 postanowieniem Rady Miasta w skład ZSO nr 1 weszły: Szkoła Podstawowa nr 5 (do wygaśnięcia), Gimnazjum nr 4 i IX Liceum Ogólnokształcące.
  • 22 XI 1999r. miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie pracowni komputerowej otrzymanej w ramach programu MEN "Pracownia internetowa w każdym gimnazjum".
  • 6 VI 2002r. Zespół Szkół Ogólnokształcących   nr 1 otrzymał imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.